______________________________________________________________________________

Puijon Jousi järjestää:

ENSINUOLET JOUSIMAMUNTAKURSSI KOTKANKAILLION VÄESTÖSUOJASSA
ALKAEN KESKIVIIKKONA 3.10 klo 18:00.

Ensinuolet-kurssi on kuuden kurssikerran mittainen jousiammunnan alkeiskurssi, jonka
tavoitteena on saavuttaa kurssilaisille tieto-taito taso, jolla itsenäinen harjoittelu ja
kehittyminen on mahdollista. Kurssin hintaan sisältyy Puijon Jousen välineiden käyttö kurssin
ajan, et tarvitse omaa jousta tai muita välineitä. Yksi kurssikerta kestää kaksi tuntia,
eli kurssin kesto on kaksitoista tuntia.

Kurssipäivät:
Ke 3.10 alkaen klo 18:00
To 4.10 alkaen klo 18:00
Ke 10.10 alkaen klo 18:00
To 11.10 alkaen klo 18:00
Ke 17.10 alkaen klo 18:00
To 18.10 alkaen klo 18:00

Kurssin hinta on 80€
ilmoittautumiset sähköpostiosoitteeseen info@puijonjousi.fi
Kursille otetaan 16 osanottajaa ilmoittatumisjärjestyksessä.

Tervetuloa mukaan!
______________________________________________________________________________


Seniorien tauluammunnan SM-kikpailu 2018, järjestävä seura Iitin Jousiampujat, 4.8.2018

Sarja N50:
Issakainen Eeva
60m: 200, 227, yhteensä 427 pistettä

Sijoitus viides.

Sarja 60:
Martikainen Pertti
60m: 295, 293, yhteensä 588 pistettä

Finaalit:
1/8: Martikainen Pertti (3) - Hietanen Heikki, ART (14) 6 - 5
1/4: Martikainen Pertti (3) - Nevalainen HAnnu, RiJo (6) 4 - 6 

Lopullinen sijoitus seitsemäs.

Issakainen Hannu
60m: 288, 295, yhteensä 583 pistettä

Finaalit:
1/8: Issakainen Hannu (5) - Tauriainen Jorma, FU-47 (12) 7 - 3
1/4: Issakainen Hannu (5) - Pihlajaniemi Raimo, KU-RY (4) 2 - 6

Lopullinen sijoitus kahdeksas.

Sarja N60:
Martikainen Kristiina
60m: 281, 252, yhteensä 533 pistettä

Finaalit:
1/4:  Martikainen Kristiina (1) - BYE
Kultaottelu: Martikainen Kristiina (1) - Saarikangas Soili, Jo-Ju (2) 0 - 6

Lopullinen sijoitus toinen!

Oniittelut!

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta.

______________________________________________________________________________

SM-kisat Tahkolla ovat  ohi, Puijolaiset Tahkolla:

Taulu-SM 2018, järjestävä seura Puijon Jousi, 27-28.7.2018
2 x 36 nuolta + finaalit

Sarja Y:
Litmanen Risto
70m: 194, 232, yhteensä 426 pistettä

Sijoitus 33.

Sarja N:
Rytky Johanna
70m: 253, 285, yhteensä 538 pistettä

Finaalit:
1/8: Rytky Johanna (9) - Lassila Ida-Lotta, SaiJo (8) 4 - 6

Lopullinen sijoitus yhdeksäs.

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta.

______________________________________________________________________________

Mainiota menestystä Juniorien SM-kisoista Pellosta:

Juniorien tauluammunnan SM-kilpailu 2018, järjestävä seura Länsirajan Jousiampujat 21.7.2018
2 x 36 nuolta + finaalit

Sarja 15T:
Montonen Janne
40m: 305, 301, yhteensä 606 pistettä

Sijoitus toinen.

Sarja 15:
Ruuskanen Niilo
50m: 309, 312, yhteensä 621 pistettä

Finaalit:
Semifinaali: Ruuskanen Niilo (2) - Vähälummukka Eetu, OJM (3) 6 - 4
Kultaottelu: Ruuskanen Niilo (2) - Petäjä Niko, Hood (1) 6 - 4

Niilon lopullinen sijoitus ensimmäinen!

Onnittelut molemmille!

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta.

______________________________________________________________________________

Kilpailutuloksia Torniosta:

Rajakisa, järjestävä seura Tornion jousiampujat, 14.7.2018
2 x 36 nuolta + finaalit

Sarja 50:
Issakainen Eeva
60m: 234, 191, yhteensä 425 pistettä

Sijoitus viides.

Sarja 60:
Issakainen Hannu
60m: 284, 262, yhteensä 546 pistettä

Finaalit:
Semifinaali: Issakainen Hannu (2) - Möttönen Juhani, Sulka (3) 6 - 4
Kultaottelu: Issakainen Hannu (2) - Tauriainen Jorma, FU-47 (1) 6 - 2

Lopullinen sijoitus Ensimmäinen!

Onnittelut!

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta.

______________________________________________________________________________

 

Kilpailutuloksia Vantaalta:

Mixed Team SM, 7.-8.7.2018
2 x 36 nuolta karsinta +Mixed Team finaalit

Karsinta:
Sarja N:
Rytky Johanna
70m: 250, 277, yhteensä 527 pistettä
sijoitus seitsemäs.

Sarja Y:
Litmanen Risto
70m: 177, 229, yhteensä 406 pistettä
sijoitus seitsemästoista.

Mixed Team finaalit:
Kierros 1/8:  Johanna Rytky/Risto Litmanen(12) - Peppi Perälä/Markus Leikkola, JoJu(5) 2 - 6
Parikilpailun lopullinen sijoitus yhdeksäs.

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta
______________________________________________________________________________


Kilpailutuloksia Norjasta:

NUM 2018, Nuorten pohjoismaiden mestaruuskilpailu Larvik Norja, 29.6-2.7.2018
12 x 6 nuolta + finaalit

Sarja Recurve Nordic Cadett Men :

Ruuskanen Niilo

40m: 329, 333, yhteensä 662 pistettä.

Finaalit:
Kierros 1/16: bye
Kierros 1/8  : Ruuskanen Niilo (1) - Nordhagen-Martinsen Filip, NOR (16)  6 - 2
Kierros 1/4  : Ruuskanen Niilo (1) - Sundström Albin, SWE (8) 7 - 3
Semifinaali  : Ruuskanen Niilo (1) - Petäjä Niko, FIN (4) 6 - 0
Finaali         : Ruuskanen Niilo (1) - Haakonsen Hans Kristian (7) 4 - 6 

Näin Niilolle hopeaa!

Myös Joukkuekilpailussa Niilo kuittasi hopeaa yhdessä Ylva Smedsin ja Niko Petäjän kanssa.

Parhaimmat onnittelut!

Tarkemmat tulokset IANSEO kisasivuilta

____________________________________________________________________________

Kilpailutuloksia IItistä:

Iitti Open Star, järjestävä seura Iitin Jousiampujat, 16.6.2018
2 x 36 nuolta + finaalit

Sarja 15T:
Montonen Janne
40m: 296, 322, yhteensä 618 pistettä

Sijoitus toinen!

Sarja 60:
Martikainen Pertti
60m: 274, 286, yhteensä 560 pistettä

Finaalit:
1/4: Bye
Semifinaali: Martikainen Pertti (2) - Tuononen Pekka, Ko-Su (3) 4 - 6
Pronssiottelu: Martikainen Pertti (2) - Nevalainen Jukka, KyJo (5) 6 - 0

Lopullinen sijoitus kolmas!

Martikainen Kristiina
60m: 236, 247, yhteensä 483 pistettä

Finaalit:
1/4: Martikainen Kristiina (6) - Tuononen Pekka, Ko-Su (3) 0- 6

Lopullinen sijoitus kuudes.

Onnittelut kaikille kolmelle!

Tarkemmat tulokset SJAL tulospalvelusta.

______________________________________________________________________________

Mainiota menestystä puijolaisille kesäkuun toisena viikonloppuna!

Kilpailutuloksia:

Turku:

2018 Impivaarakilpailu, järjestävä seura Arcus, 9.6.2018
2 x 36 nuolta

Sarja 15:
Ruuskanen Niilo
50m: 320, 328, yhteensä 648 pistettä

Sijoitus ensimmäinen!

Kemi:

Nordea-kierros, järjestävä seura Pohjan Jousi, 10.6.2018
2 x 36 nuolta

Sarja 15T:
Montonen Janne
40m: 305, 314, yhteensä 619 pistettä

Sijoitus ensimmäinen!

Jyväskylä:

Viitaniemi Open, järjestävä seura Jyväs-Sulka, 11.6.2018
2 x 36 nuolta + finaalit

Sarja 60:
Issakainen Hannu
60m: 261, 290, yhteensä 551 pistettä

Finaalit:
Semifinaali: Issakainen Hannu (1) - Maunula Ilkka, Ko-Su (4) 6 - 4

Kultaottelu: Issakainen Hannu (1) - Tuononen Pekka, Ko-Su, (3) 6 - 4

Lopullinen sijoitus ensimmäinen!

Onnittelut kaikille kolmelle!

Tarkemmat tulokset SJAL tulospalvelusta.


Seuraa meitä Facebookissa